SimCity

O co jde?SimCity je veleúspěšné budovatelské a simulační dílo ze studia EA Games (The Sims) a Maxis (Spore).Po několikaleté pauze se opět vrací na Pc platformy a podle mnoha hodnocení by mělo jít o vůbec nejlepší díl série!

Na začátku vám bude svěřen pozemek vaší volby dostupný v jednom z mnoha volitelných regionů.Regiony obsahují zhruba pět takových pozemků, přičemž na každém z nich může vyrůst město.Každá "parcela" obsahuje specifické množství nerostného bohatství, vody a síly větru.Už podle těchto parametrů můžete vaše město specializovat.

A právě specializace a zaměření města je v SimCity poslední generace klíčové.Nedělejte si žádné iluze, pozemky ve hře jsou totiž až nehorázně malé.Ostatně je to jedna z mála chyb, které zážitek ze hry ovšem dosti kazí, ale zpět k tématu.Máte tedy zvolený pozemek a nyní nastupuje fáze založení města.Jako první budete stavět silnice, které budou tepnami celého města.Pomocí nich totiž k budovám putuje nejen všechna doprava, ale i voda a energie.

Výstavba budov je podle mně vcelku pěkně řešena vytyčováním zón.Zkrátka jan určíte, kde co může stát a zbytek si noví obyvatelé zařídí sami.Máte možnost - ba povinnost - postavit zóny rezidenční pro oyvatele, zóny marketingu pro nové obchody a také zóny industriální pro nové továrny.Jen dávejte pozor, aby nebyly příliš úzké, nebo namačkané.Postupem času se totiž budovy vylepšují s začnou zabírat více místa.Samy se sice spojí do jedné větší, ale často dosti nešťastně.

Zóny máte tedy vytyčeny, první obyvatelé přijíždějí a zakládají město.Dostáváte povolení postavit radnici (nechte si kolem ní místo!) a radujete se nad stoupajícími hodnotami pozemků. No, a už je tu problém... simíci žadoní o elektřinu - stavíte tedy nějakou elektrárnu, potřebujete vodu?Vodárna je tu! Teď by to chtělo nějakou školu, nemocnici, policejní stanici, hasiče, obchodní depo, autobusy, nové zóny pro více obyvatel a opět zvýšení kapacit všech již postavených služeb. Na magistrátu, který jste vylepšili z radnice vás žádají o určení zaměření. Stavíte tedy například ropnou rafinerii, nebo vysokou školu. Nesmíte opomenout skládku a kdoví, třeba i kasíno? Energie ubývá, zásoby vody se ztenčují - stále je co vylepšovat. Na žádost turistů stavíte přístav.Chtěli byste i nějaké pamětihodnosti, ale co to?Není je kam postavit!Pozemek je prostě příliš malý!

Co dál? Inu, zde přichází ke slovu idea SimCity.Vzájemně prospěšná simbióza měst! Zaberte nové město a sem přesuňte všechnu tu nepříliš vonící a nablýskanou vrstvu služeb.V novém městě nechejte bydlet pouze nejnižší vrstvu obyvatelstva a nabídněte jim manuální práci. Energii, vodu a dokonce i služby policie můžete s druhým městem sdílet, to vám pomoc oplatí třeba pracovními silami, místy k nakupování a školstvím. Pokud se vám podaří spolupráci takto vybalancovat, můžete si zatleskat.

Hurá!Obě města prosperují.První město však má opět potíže.Dopravní kolaps!Na ten vás bohužel hra neupozorní, i když je prakticky nevyhnutelný.Máte sice možnost vylepšování vašich dopravních tepen, můžete zavést autobusy i tramvaje, ale zácpy na hlavní třídě je praktivky nemožné se zbavit.Existuje několik dobrých scémat ke stavbě měst s velkým počtem obyvatel, ale stejně vždy nakonec skončíte u rvaní si vlasů nad poťouchlým chováním autíček ve městě.Zmate je už jen slepá ulice.Vždy musí dojet až na její konec, aby se mohla otočit.Podobné problémy nastávají hlavně ráno a večer, když lidé cestují mezi prací a domovem.Přidejte si k tomu ještě haldy taxíků s turisty, spousty autobusů, které nelogicky jedou jeden za druhým po stejné trase a máte tu skoro noční můru.

Nevadí, stále se ještě ,můžete kochat novými budovami.Grafika je opravdu pěkná a není většího potěšení, než pozorovat, jak staveniště nového věžáku jakoby zničeho nic stoupá k nebesům.Opět je však nutno říci, že i toto má své mouchy.Jak poznamenal můj laický přítel : "Vypadá to celý jako jedno velký sídliště".

Tak či tak, SimCity vás dozajista chytne, pokud máte rádi poněkud odlehčené budovatelské strategie.Herní interface vás provede tutoriálem a s trochou cviku nakonec zvládnete postavit i nějaký společný projekt vašich měst v regionu.

Hra funguje hlavně v multiplayer režimu, ale vzhledem k tomu, že většina hráčů si hraje spíš "na svém písečku" a ochota jim trochu schází, přikloníte se k soukromým hrám.Nutnost stálého připojení mírně vyrovnává fakt, že veškerá data se ukládají na SimCity server, což vám šetří čas ukládání i místo na disku.Při pádu hry navíc data neztratíte.

Závěr?Najděte si nějaké kamarády ke spolupráci, začněte myslet strategicky dopředu, spolupracujte, co to jde a hru si zamilujete.Minimálně mně tedy opravdu nadchla.Spolu s jarkouD se pokoušíme tvořit první spolupracující region :)

Pohled na hru ; propojení měst autobusy, města Ravenhil, Crude City a Muse Town (já, vpravo) a Osprey (jarkaD, vlevo)

Další obsah

Pokud byste rádi oživili svou hru, v Origin Store najdete několik sad nového obsahu, některé i ZDARMA! Vychází i nový dodatek Města budoucnosti!

Kde koupit?

SimCity je k dostání přímo na Origin Store včetně digitální verze, za lepší cenu pak například zde :